Toogler

Zlatica Tóthová

Lublin Airport (09-12 2015)

zlatka mini

Využila som ponuku stáže zo strany katedry leteckej dopravy a v rámci programu Erasmus+ som strávila 3 mesiace zimného semestra 2015/2016 v Lublin Airport v Poľsku. Počas môjho pobytu som mala možnosť detailne preskúmať fungovanie celého letiska. Pracovala som na rôznych pozíciách a získala som nové teoretické i praktické znalosti, najmä v rámci odbavovacieho procesu. Ako leteckému nadšencovi bolo zážitkom už len samotné sledovanie lietadiel. Najväčším bol však samotný prístup do ,,lietajúcich kancelárií” bežných komerčných dopravných lietadiel, ale aj súkromných bizjetov. Letisko v Lubline je pomerne malé, bolo otvorené len pred tromi rokmi a za posledný rok prepravilo 265 tisíc cestujúcich. Otvorenie prvej bázy, výstavba nového cargo terminálu, spolu so štatistikami o pohybe prevádzky sú dôkazom o rýchlom rozvoji letiska. Priateľská povaha zamestnancov, ich skúsenosti a rady boli ďalšími neodmysliteľnými pozitívami mojej stáže. Samotné mesto Lublin ma hneď očarilo svojim historickým centrom, množstvom zelene, cyklistických chodníkov a bohatou ponukou výletov i do jeho okolia. Vďaka niekoľkým univerzitám sa nazýva študentským mestom, čoho dôkazom sú početné kluby a diskotéky. Celý môj pobyt v Lubline mi priniesol neoceniteľné skúsenosti, množstvo zážitkov. Každému študentovi by som odporučila ísť na zahraničnú stáž.

Markéta Kousalová

Malta Airport (09-12 2015)

marky mini

Zimní semestr 2015/2016 jsem strávila na středomořském ostrově Malta jako stážistka Operations Department na Malta International Airport v rámci programu Erasmus+. O této možnosti jsem se dozvěděla na Katedře letecké dopravy, podmínkou byla dobrá angličtina. Náplní mé stáže byl projekt „Runway Incursions Prevention“, který jsem odevzdala a prezentovala vedení letiště na konci pobytu a zároveň bude použitý jako diplomová práce. Místním letištěm, jediným na ostrově, projde zhruba 4,5 milionů cestujících ročně, provoz je tedy rozmanitý (od sportovních ultralightů přes soukromé business jety a vojenské lety až po dopravní letadla B747), stále se něco děje, zároveň ale není tak velké, abyste se na něm ztratili v davu a díky vstřícné a přátelské povaze místních se dostanete snad na kterékoli oddělení si přejete. Nabízí se vám detailní náhled do fungování letiště v praxi a záleží jen na vás, kolik si z naskytnuté příležitosti vezmete. Malta je sice maličkým, ale příjemným místem k životu, alespoň z mého pohledu. Celkově jsem moc ráda, že jsem využila tuto příležitost a nabytých zkušeností si velmi cením.

Lívia Bajzíková

Helios Technology Ltd. (06-09 2015)

livia mini

Erasmus+ bola jednou z najlepších skúseností počas môjho štúdia. Je to vzrušujúce, nezabudnuteľné, niekedy možno trochu ťažké ale nesmierne poučné a hodnotné. Ja som mala možnosť stráviť svoje 3 mesiace letných prázdnin v leteckej konzultačnej spoločnosti Helios Technology Ltd., vo Veľkej Británii. Bola som súčasťou uznávanej spoločnosti a pracovala som s profesionálmi. Nadobudla som nesmierne cenné skúsenosti a zistila, čo by som v mojom živote chcela robiť. Erasmus je okrem iného dobrý spôsob na otestovanie seba samého, svojich schopností a na rozšírenie obzoru. Pokiaľ si vieš dobre manažovať svoj čas je tu aj veľa príležitostí na cestovanie, spoznávanie novej kultúry a krajiny, stretávanie sa so zaujímavými ľuďmi a samozrejme cibrenie si svojich jazykových vedomostí. Osobne si myslím, že je to skúsenosť, ktorá sa ti môže naskytnúť raz za život.

Zuzana Hitková

ENAC Toulouse (2 semestre štúdia)

zuzana mini

Erasmus bol pre mňa super skúsenosťou. Vycestovala som do Francúzska, konkrétne na školu ENAC, ktorá má prestížne meno po celej Európe. Majú tam iný systém výučby, ale v podstate sa učia to isté ako u nás. Výučba prebiehala v angličtine, takže francúzsky jazyk nebol podmienkou. Zažilasom tam aj nové veci, žila s inými kultúrami a mám nové priateľstvá. Veľmi sa mi tam páčilo a keby som sa mala zas rozhodnúť, išla by som tam opäť.

Zatvoriť